ARATINGA AUREA

Aratinga zlatočelý

 

! Novinky / nabídka ! Andulky Další papoušci Fotogalerie Voliéry Kontakt

  Úvod

Velikost:   26 cm

Rozšířění: Brazílie, Severní Paraguay, Bolívie, severozápadní Argentina

Aratinga zlatočelý byl poprvé dovezen do Evropy v roce 1869 do Londýnské ZOO. Začátkem 20. století již byl dovážen poměrně často, avšak první odchovy u nás se zdařily až v 70. letech.

Existují 2 zeměpisné formy, menší aurea a větší major. U mých aratingů se jedná o větší formu Aratinga aurea major. Je to papoušek krotký a velmi učenlivý. Jeden sameček z mého odchovu se u chovatele projevil jako nadaný mluvka přesto, že byl pořízen do chovu a byl chován ve voliéře mimo byt. Také mí chovní papoušci si bez zaváhání vezmou piškot nebo jinou dobrotu z ruky.

 

Chov a odchov

Vždy jsem si přála chovat některý druh aratingů, protože se mi tito papoušci velmi líbí, jen jsem se obávala jejich vyhlášené hlučnosti. Proto s ohledem na sousedy jsem zvolila jeden z menších druhů aratingů, který dle literatury není tolik hlučný a destruktivní.

Můj první pár aratingů zlatočelých jsem si pořídila na podzim roku 1996, od chovatele, který omezoval svůj chov papoušků. Jednalo se o importované papoušky ve stáří asi 4 roky, kteří zatím ještě nehnízdili. Umístila jsem je do malé venkovní voliéry, kde se velmi rychle zabydleli a hned nadcházející jaro zahnízdili a úspěšně odchovali 4 mladé, z nichž jsem si ponechala samečka, ke kterému jsem sehnala samičku a rozšířila tak svůj chov o další pár aratingů zlatočelých. Podařilo se mi později sehnat ještě třetí, nepříbuzný pár, abych mohla sestavit z mých odchovů nepříbuzné páry. Dnes vlastním již 4 chovné páry aratingů zlatočelých :-).

Jsou to vynikající rodiče a pohled na jejich specifický způsob krmení mláďat je nezapomenutelný.

 

Odchov 2001 - Venkovní voliéra, budka z dřevotřísky

Odchov 2013 - Vnitřní voliéra, kmenová budka

Pozn.: Na všech použitých fotografiích aratingů zlatočelých se jedná o papoušky z mého chovu.

Aratinga zlatočelý dospívá ve věku 3 let. U mláďat nelze spolehlivě rozpoznat samičku od samečka, jen podle typických samčích znaků lze pohlaví mláďat odhadnout. V dospělém věku je však již samec většinou jednoznačně identifikovatelný. Pro jistotu však přesto doporučuji určení pohlaví metodou DNA.

A co se týká hlučnosti, nejsou aratingové obecně hluční, jejich křik zdaleka nedosahuje intenzity např. amazoňanů, jsou to pouze "hlídači a oznamovatelé". Pokud se nic zvláštního neděje, není je po celý den ani slyšet, maximálně ráno přivítají východ sluníčka. Ale příchod cizí osoby oznámí okamžitě. Jsou to spolehlivější hlídači než naši psi, protože na rozdíl od psů ve dne nespí.  V době páření se také projevují emotivněji a pak už jen bouřlivě oznamují mimořádné události např. vylíhnutí nebo vylétnutí prvního mláděte z budky. Také když samička pobývá trochu déle mimo budku, dá samec slyšitelně najevo svou nelibost. Povinosti si přece každý musí plnit! A to platí i pro mne, pokud např. nedoplním včas vodu, kterou se oni rozhodli svým oblíbeným koupáním vycákat z misky, pěkně si to schytám, ještě  že nerozumím, co to na mne křičí :o)

Krmení

Aratinga zlatočelý není vybíravý strávník. Krmím je směsí pro střední papoušky tedy směsí různých druhů slunečnice, kardi, ovsa s trochou semence. Směs zrnin  dostávají také v máčeném nebo klíčeném stavu, v době toku a odchovu denně. V další misce pak mají směs pro andulky z které si vybírají převážně oves, lesknici a vylupováním prosa si aspoň krátí dlouhou chvíli :o)

Dále dostávají piškoty, senegalské proso v klasech, jablko, mrkev, třešně, jeřabiny, nezralou kukuřici, vlašské ořechy a obvyklé zelené krmení ( ptačinec, pampelišku, nezralé klasy obilovin a travin ). V době odchovu mláďat pak klasickou vaječnou míchanici obohacenou o minerály. Granule pro papoušky ani sušenou vaječnou směs se mi je nepodařilo naučit brát. Ale doufám, že jim přesto u mne nic nechybí.

Přezimování

Aratingy zlatočelé zimuji ve vnitřních prostorách, kde přitápím na teplotu okolo 10°C. Nejsou choulostiví, ale přece jen jim mrazivé a chladné, sychravé počasí nesvědčí. Také jim přisvědcuji a tím prodlužuji den na ca. 12 hodin. V zimě nepodávám klíčené zrní každý den, ale jen asi 1x za 2 týdny. Dostatek čerstvých větví k okusu jim pak pomáhá krátit dlouhou chvíli.

Fotogalerie

Děkujeme majitelům za zaslané fotografie.

Náš odchov aratingů zlatočelých u chovatele:

Náš odchov aratingů zlatočelých jako domácí mazlíčci ( V USA jeden z nejrozšířenějších papouščích domácích mazlíčků ):

Arturek s paničkou

Arturek ve své říši

Bertík s kamarády arat. hnědohrdlými

Kubíček

 

Pokud se vám stránky líbí a chcete na ně dát odkaz na vaše webové stránky, použijte náš baner:

Zabýváme se také chovem Tibetského Teriéra, veselého, temperamentního, středně velkého ovčáckého psa s velkým srdcem. Více informací najdete na našich webových stránkách:

 

Zpět